سال جهش تولید
Logo
دوشنبه, 21 آبان 1397 05:00

سی و یکمین نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان کرمانشاه برگزار شد

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 ارجاع 95 درصد پرونده‌های ساخت و ساز به کمیسیون ماده 100 پذیرفتنی نیست
استاندار کرمانشاه گفت: اینکه 95 درصد پرونده های ساخت و ساز در کرمانشاه به کمیسیون ماده 100 ارجاع شود پذیرفتنی نیست و این روند باید اصلاح شود.
هوشنگ بازوند در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی که در اتاق بازرگانی کرمانشاه برگزار شد با انتقاد از وضعیت ساخت و سازها در شهر کرمانشاه، اظهار کرد: این هنر شهرداری است که اجازه ندهد تخلف در ساخت و سازها صورت بگیرد

وی با بیان اینکه ارجاع 95 درصد پرونده های ساخت و ساز به کمیسیون ماده 100 بسیار ناگوار است، اظهار کرد: این امر نشان می دهد هیچ کنترلی روی ساخت و سازها صورت نمی گیرد و نتیجه این شرایط پایین آمدن کیفیت زندگی مردم است.
بازوند با بیان اینکه نباید جرایم ماده 100 به محل درآمدی برای شهرداری تبدیل شود، گفت: این اتفاق یعنی فروختن جسم شهر و در این صورت آیندگان درباره ما قضاوت خوبی نخواهند داشت.
استاندار کرمانشاه با بیان اینکه کنترل ماده 100 در دست شهرداری است، افزود: به هر شکل ممکن باید این روند اصلاح شود و اگر نیاز است ضوابط و یا طرح تفضیلی شهر تغییر کند. ما نیز هر کمکی که لازم باشد را انجام خواهیم داد.
وی افزود: برای رفع این مشکل همه باید به شهرداری کمک کنیم و به شهردار نیز اختیارات لازم داده شود.
بازوند با بیان اینکه باید کمک کنیم ساخت و ساز رونق بگیرد، گفت: صنعت ساخت و ساز به ایجاد اشتغال کمک می کند. امسال نیز موضوع ایجاد اشتغال بواسطه احیای بافت های فرسوده مد نظر است.
مهرداد سالاری معاون عمرانی استانداری کرمانشاه نیز با بیان اینکه در ساخت و سازها به کیفیت زندگی شهری توجه شود، گفت: باید ضوابط منطقی در ساخت و سازها حاکم باشد.
وی افزود: باید در مراحل ابتدایی ساخت و ساز جلوی تخلفات گرفته شود، نه اینکه پس از ساخت پرونده تخلف به جریان بیافتد.
آرش رضایی شهردار کرمانشاه نیز با بیان اینکه بخش زیادی از پرونده هایی که به کمیسیون ماده 100 ارجاع شده مربوط به سنوات گذشته است، گفت: شهرداری متولی کمیسیون ماده 100 نیست، بلکه ما پرونده تخلفات را به این کمیسیون ارجاع می دهیم و در آنجا تصمیم گیری می شود.

در ادامه این نشست مشکلات ساخت و ساز مورد بررسی قرار گرفت و کیوان کاشفی رییس اتاق بازرگانی کرمانشاه و دبیر این شورا در ابتدای جلسه گفت: با توجه به مشکلات فعالین حوزه ساخت و ساز تصمیم بر این گرفته شد تا با توجه به اهمیت این بخش و نقش آن در اشتغال، در این نشست مشکلات با حضور مدیران مربوطه بررسی شود.
کاشفی مشکلات سازندگان را به سه بخش مشکلات مالیاتی، بیمه تامین اجتماعی و کمیسیون ماده 100 تقسیم بندی کرد.
در این نشست مقرر شد کمیته ای تشکیل و پیشنهادات برای رفع مشکلات حوزه ساخت و ساز ارائه شود.
رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه در ادامه در خصوص واردات نخود اذعان کرد: نخود وارداتی که با قیمت کمتری عرضه می شود و باعث متضرر شدن کشاورزان داخلی می شود.
وی گفت: این محصول به عنوان کالای ایرانی در کشور تولید می شود و باید از واردات ان جلوگیری کرد و با اجرای تعرفه برای واردات نخود میزان آن را کاهش داد.
کاشفی افزود: امسال با توجه به سخنان مقام معظم رهبری که شعار حمایت از کالای ایرانی را برگزیدند باید با حمایت از تولیدات داخلی رونق و شکوفایی به اقتصاد جامعه باز گردانیم.

واردات بی رویه نخود و مشکلات حاصل از آن
دومین موضوع مطرح شده در این نشست واردات نخود به کشور بود که ناصر مرادی رییس شواری ملی نخود در این خصوص عنوان کرد: واردات بی رویه نخود بازار نخود کشور را مختل کرده است.
وی با بیان اینکه ادامه این شرایط کشاورزان را از کشت این محصول منصرف می کند، پیشنهاد داد: یا جلوی واردات نخود گرفته شود و یا تعرفه واردات آن افزایش یابد.
مرادی گفت: کشت نخود که به عنوان محصولی در کشاورزی استان کرمانشاه اهمیت دارد نیاز به ابیاری ندارد و با توجه به کاهش بارندگی ها در کشور می تواند کشت مناسبی برای این اراضی کشاورزی در نظر گرفته شود.
وی گفت: 150هزار بهره بردار نخود داریم که باید بتوانیم با ایجاد تعرفه از واردات جلوگیری شود.
مرادی گفت: از نمایندگان مردم استان کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی تقاضا داریم که این مسئله را در سطح ملی در مجلس شورای اسلامی پیگیری کنند تا کشاورزان کرمانشاهی ورشکسته نشوند.

خواندن 289 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 21 آبان 1397 05:02