سال جهش تولید
Logo
یکشنبه, 05 آذر 1396 14:17

بیست و دومین نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان کرمانشاه برگزار شد

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

xfssfبیست و دومین نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان کرمانشاه عصر دیروز در محل اتاق برگزار شد برگزار شد

به گزارش روابط عمومی اتاق کرمانشاه، عصر دیروز کیوان کاشفی در نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان کرمانشاه با اشاره به آخرین وضعیت نمایشگاه جدید کرمانشاه، اظهار کرد: این نمایشگاه چند معارض داشت که مهمترین آن معارضی بود که در بخش ورودی زمین ادعای مالکیت داشت.
وی از حل مشکل این معارض و صدور رای دادگاه به نفع نمایشگاه خبر داد و افزود: تا زمانی که معارض حکم قضایی نداشت، مشغول کار در سایت جدید بودیم و با حکم قضایی کار را تعطیل کردیم.
رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه ادامه داد: اما مشکل جدیدی که با نمایشگاه پیدا کردیم این است که مسکن و شهرسازی برای این مدت که زمین در اختیار ما بوده و ساخت و ساز در آن انجام نشده حدود سه میلیارد تومان جریمه منظور کرده که 200 برابر میزان اجاره زمین است. این در حالیست که عدم ساخت و ساز ناشی از معارض زمین بوده که خود مسکن و شهرسازی به ما داده و نمایشگاه در این بین تقصیری ندارد.
وی خواستار بخشودگی این میزان جریمه شد و تصریح کرد: تا زمانی که این مشکل حل نشود نمی‌توان کار اجرایی را آغاز کرد، اما به محض حل این مشکل می‌توانیم ظرف مدت یک ماه آگهی مناقصه را برگزار و کار اجرایی را آغاز کنیم.

انتقاد از بلوکه شدن 10 تا 20 درصد تسهیلات تولیدکنندگان
عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران در ادامه از بلوکه شدن بخشی از تسهیلاتی که در اختیار واحدهای تولیدی قرار می‌‎گیرد انتقاد کرد که طی چند ماه اخیر اعتراض تعدادی از تولیدکنندگان را بلند کرده و گفت: بانک‌ها به صورت غیرقانونی بخشی از این تسهیلات را بلوکه می‌کنند که گاهی 10 تا 20 درصد تسهیلات پرداختی است.
به گفته کاشفی، این امر باعث می‌شود نرخ سود تسهیلات عملا به 28 تا 30 درصد برسد.
وی عنوان کرد: این کار در شرایطی صورت می‌گیرد که بانک مرکزی در بخش‌نامه‌ای به صراحت بلوکه کردن بخشی از تسهیلات را غیرقانونی دانسته است.
رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه اظهار کرد: چون بانک‌ها در عقود خود بند "داوری" را ندارند، وقتی بین تولیدکنندگان و بانک هم دعاوی رخ دهد امکان رسیدگی مناسب با اختیارات کافی در مرکز داوری اتاق وجود ندارد که برای این بخش نیز تقاضا داریم بند "داوری" حداقل در عقود بانک‌های خصوصی گنجانده شود.

شهرک صنعتی "فرامان" صاحب درمانگاه می‌شود
کاشفی همچنین از ضرورت ایجاد یک درمانگاه در شهرک صنعتی "فرامان" کرمانشاه یاد کرد و افزود: کارگران این شهرک برای معاینات ادواری و یا هرگونه حادثه باید به مرکز شهر مراجعه کنند.
وی معتقد است، اگر در این شهرک صنعتی درمانگاه وجود داشته باشد، می‌تواند شهرک صنعتی بیستون را نیز پوشش دهد که در مجموع حدود 2870 نفر نیروی کار در این دو شهرک کار می‌کنند.
عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه شرکت شهرک‌های صنعتی زمین این درمانگاه را تامین می‌کند و تجهیز و تامین نیروی آن باید با همکاری دانشگاه علوم پزشکی صورت گیرد، ابراز امیدواری کرد: این درمانگاه ظرف یک تا دو ماه آینده راه‌اندازی شود و کارگران بتوانند از ابتدای سال آینده از خدمات این درمانگاه استفاده کنند
کاشفی سپس به اهمیت خرید کالا و خدمات از شرکت‌ها و واحدهای تولیدی استان اشاره کرد و افزود: ادارات دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی مکلفند کالا و خدمات مورد نیاز خود را از واحدهای داخل استان تهیه کنند و از قبل لیست نیازمندی‌های خود را اعلام کنند تا بر اساس آن برنامه‌ریزی شود.
به گفته این مسئول، این طرح در قالب پیش نویش آیین نامه نظام هماهنگ خرید و استفاده از کالا و خدمات استان انجام می‌شود.

پالایشگاه کرمانشاه 750 میلیارد تومان بدهی دارد
تضامین لازم برای امنیت شغلی کارکنان از خریدار گرفته شده است
اسدالله رازانی، استاندار کرمانشاه هم با اشاره به نگرانی‌هایی که در خصوص واگذاری پالایشگاه کرمانشاه مطرح است، اظهار کرد: صحبت‌هایی مطرح شده که 200 میلیارد تومان قیمت واقعی پالایشگاه نبوده، خریدار اهلیت نداشته و اینکه پالایشگاه کرمانشاه به طور کامل به فروش رفته است که این موارد صحت ندارد.
وی با بیان اینکه واگذاری پالایشگاه در اختیار ما نبود، اظهار کرد: این کار توسط سازمان خصوصی سازی صورت گرفت.
مدیر ارشد استان کرمانشاه، افزود: بررسی‌هایی که در این خصوص صورت گرفته نشان می‌دهد که پالایشگاه ابتدا در بورس و فرابورس ارائه شد و در نهایت به مزایده گذاشته شد.
رازانی تاکید کرد: دو خریدار برای پالایشگاه کرمانشاه در مزایده شرکت کردند که در نهایت یکی از آنها برنده شد.
وی قیمت پایه پالایشگاه را 179 میلیارد تومان اعلام کرد و ادامه داد: یک خریدار قیمت 189 میلیارد تومان را پیشنهاد داد و خریدار دیگر با قیمت 210 میلیارد تومان برنده مزایده شد.
استاندار کرمانشاه از بدهی حدود 750 میلیارد تومانی پالایشگاه کرمانشاه نیز یاد کرد که بر اساس سهم 57 درصدی که به خریدار واگذار شده، پرداخت بخشی از بدهی نیز به عهده خریدار می‌باشد.
رازانی ادامه داد: از این میزان بدهی بخشی مربوط به بدهی پالایشگاه به شرکت پخش است و حدود 90 تا 95 میلیارد تومان نیز زیان انباشت پالایشگاه است.
وی در ادامه با بیان اینکه فقط 57 درصد پالایشگاه کرمانشاه واگذار شده، خاطرنشان کرد: سیاست کنونی دولت این است که فعلا مراکز مهمی مانند پالایشگاه به طور کامل به بخش خصوصی واگذار نشود و دولت همچنان در این مراکز حضور داشته باشد و از همین رو نیز 40 درصد از سهام باقی مانده همچنان در اختیار دولت است که فعلا قصد واگذاری آن را ندارد.
رازانی در خصوص اهلیت خریدار پالایشگاه و شائبه هایی که در این مورد مطرح است نیز افزود: این فرد مالک کارخانه شیر بیستون است و سوابق وی نشان می‌دهد که وضعیت کارخانه بیستون را پس از خریداری بهتر کرده است.
استاندار کرمانشاه گفت: این فرد در سایر استان‌های کشور نیز سوابق درخشانی دارد و اهلیت وی مورد تایید است.
وی با بیان اینکه این واگذاری 20 دی ماه انجام شده، گفت: اکنون خریدار اقساط اولیه خود را نیز پرداخت کرده و اکنون نیز نامه از سازمان خصوصی سازی دارد که می‌تواند در محل مستقر شود و بر اساس سهمی که دارد، اعمال مدیریت کند.
مدیر ارشد استان کرمانشاه گفت: نباید این همه نگرانی در خصوص واگذاری پالایشگاه ایجاد می‌شد، چون این کار بر اساس سیاست‌های اصل 44 و خصوصی سازی صورت گرفته است.
به گفته رازانی نگرانی در خصوص آینده اشتغال نیروهای شاغل در پالایشگاه وجود ندارد و حفظ نیروی کار در تعهد خریدار است.
وی با بیان اینکه پالایشگاه مزایایی از جمله سهمیه 25 هزار بشکه نفت در روز و همچنین قرارداد خرید 20 ساله با پتروشیمی و نیروگاه بیستون دارد، یادآوری کرد: قطعا خریدار این مزایا را از دست نمی‌دهد و برای توسعه آن برنامه دارد.
استاندار کرمانشاه خاطرنشان کرد: متاسفانه طی چند سال اخیر پالایشگاه کرمانشاه از نظر کیفی وضعیت خوبی نداشته و اکنون حدود 40 درصد تولید نفت کوره و مازوت دارد که یک عیب است.
مرز "خسروی" و "سومار" را برای تردد زوار اربعین آماده می کنیم
وی در ادامه با اشاره به آخرین وضعیت مرز خسروی، اظهار کرد: دولت تصمیم قطعی دارد که برای سال آینده عبور زوار اربعین را از مرز خسروی داشته باشیم.
رازانی با بیان اینکه تردد زوار نیازمند فراهم کردن شرایطی در این مرز است، افزود: باید گیت‌های پایانه از 24 گیت به 50 گیت افزایش یابد، به علاوه برنامه برای احداث پارکینگ به ظرفیت 30 هزار خودرو نیز در دستور کار است.
به گفته مدیر ارشد استان کرمانشاه، تلاش می‌شود برای فراهم کردن زیرساخت‌های این مرز از ظرفیت بخش خصوصی نیز استفاده شود.
استاندار کرمانشاه یادآوری کرد: مقرر شده طرف عراقی نیز مشکل امنیت در آن سوی مرز را مرتفع کند.
رازانی همچنین از برنامه ریزی برای آماده‌سازی مرز سومار برای تردد زوار خبر داد و تاکید کرد: تلاش می‌کنیم در مدتی که تا سال آینده باقی مانده شرایط را در دو مرز سومار و خسروی آماده کنیم که البته مرز سومار نیازمند امکانات و تجهیز بیشتری است.
وی معتقد است، اگر شرایط عبور زوار از هر دو مرز خسروی و سومار فراهم شود، بخش اعظم زوار اربعین از این پس از استان کرمانشاه خارج خواهند شد.
کرمانشاه به یک کارگاه ساخت و ساز تبدیل شود
استاندار کرمانشاه در بخش دیگری از سخنان خود بر لزوم گسترش ساخت و ساز در کرمانشاه تاکید کرد و ادامه داد: باید کرمانشاه به یک کارگاه بزرگ تبدیل شود و ساخت و ساز و عمران رونق گیرد.
رازانی از پروژه‌های خوبی که در نقاط مختلف شهر در دست ساخت است نیز یاد کرد و افزود: دهکده المپیک، مجتمع تجاری مقابل استانداری، ساختمان پارک علم و فناوری که از سفر رئیس جمهور 15 میلیارد تومان برای تکمیل آن گرفتیم و ... همه پروژه های در دست اقدام در شهر هستند، از سوی دیگر خوشبختانه شهرداری هم خوب کار می‌کند و در ساخت پروژه قطارشهری و تقاطع‌ها پیشرفت خوبی شاهدیم.
وی نمایشگاه جدید بین‌المللی کرمانشاه را از جمله دیگر پروژه‌هایی دانست که باید ساخت و ساز در آن رونق گیرد و از اتاق بازرگانی خواست هرچه سریع‌تر نسبت به تعیین تکلیف نمایشگاه دائمی جدید شهر کرمانشاه اقدام کند.
استاندار کرمانشاه خاطرنشان کرد: اگرچه بخشی از زمین نمایشگاه مشکل معارض دارد، اما می‌توان از نقاط دیگر آن کار ساخت و ساز را شروع کرد.
به گفته مدیر ارشد استان کرمانشاه، محلی فعلی نمایشگاه دائمی کرمانشاه مناسب برپایی نمایشگاه‌های صنعتی و بازرگانی نیست و فقط برای نمایشگاه‌های فرهنگی از جمله نمایشگاه کتاب مناسب است.
بروکراسی پیچیده در کشور سرمایه ستیر شده است
استاندار کرمانشاه در ادامه با اشاره به اینکه دیگر نمی‌توان با تکیه بر توان دولت همه امور را پیش برد، افزود: دوره این شیوه مدیریت گذشته است و باید به سمت واگذاری امور مردم به خود آنها پیش برویم.
رازانی با تاکید بر اینکه دولت فقط باید به امور حاکمیتی و تصمیم سازی‌های کلی بپردازد، یادآوری کرد: علی رغم همه تلاش‌هایی که برای کاهش گستردگی دولت صورت گرفته، هنوز هم بسیاری از مجوزها و اختیارات بدون منطق خاصی در اختیار بخش دولتی است و چون این بخش محتاط اعمال می‌کند، شاهد این فضای کسب و کار نامناسب در کشور هستیم.
وی بروکراسی اداری پیچیده و توان فرسای کشور را سرمایه‌ستیز خواند و عنوان کرد: افرادی که با شرایط سخت چه از داخل استان و یا استان‌های دیگر و حتی خارج از کشور حاضر به سرمایه‌گذاری می‌شوند، به دلیل این بروکراسی پیچیده فراری خواهند شد.
به گفته استاندار کرمانشاه، اخیرا نمونه‌ای این موارد برای یک تولیدکننده معتبر کرمانشاه پیش آمده که برای ایجاد چهار هکتار گلخانه حدود دو سال دنبال مجوز بوده و هنوز موفق نشده است.
رازانی ابراز امیدواری کرد، با تعامل بیشتر بخش خصوصی و دولت و برپایی مستمر جلسات شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی، از این مشکلات کاسته شود و دولت سایه خود را از امور مردم کم کرده و بیشتر به وظایف اصلی خود بپردازد.
استاندار کرمانشاه در بخش دیگری از سخنان خود از اهمیت احداث یک درمانگاه در شهرک صنعتی فرامان کرمانشاه یاد کرد و گفت: اگر دانشگاه علوم پزشکی آمادگی داشته باشد، می‌تواند این درمانگاه را احداث کند، در غیراینصورت باید شرایط را برای حضور بخش خصوصی فراهم کند.
لزوم خرید کالا و خدمات از داخل استان از سوی دستگاه‌های دولتی، رفع مشکلات مدیریتی شهرک صنعتی فرامان، نقد عملکرد بانک‌ها برای بلوکه کردن بخشی از تسهیلات پرداختی به تولیدکنندگان و ... از دیگر مباحثی بود که رازانی به آنها اشاره کرد.

کاهش 50 تا 85 درصدی قیمت زمین در شهرک های صنعتی کرمانشاه
رضا رحیمی، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمانشاه از کاهش 50 تا 85 درصدی قیمت زمین در شهرک‌های صنعتی استان کرمانشاه خبر داد.
وی با اشاره به مزیت‌هایی که برای شهرک‌های صنعتی کرمانشاه در نظر گرفته شده، اظهار کرد: اخیرا مشوق خوبی در واگذاری زمین شهرک‌های صنعتی در نظر گرفته شده که کاهش 50 تا 85 درصدی قیمت زمین شهرک‌ها است.
وی با بیان اینکه کاهش قیمت زمین یک مشوق خوب برای سرمایه‌گذاران است، افزود: این در حالیست که سال‌های گذشته شاهد افزایش قیمت زمین در شهرک‌های صنعتی بودیم.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمانشاه معتقد است، هم اکنون به غیر از شهرک‌های صنعتی فرامان، اسلام آباد و زاگرس که تقریبا زمینی برای واگذاری ندارند، در سایر شهرک‌ها کاهش 50 و در برخی از نقاط تا 85 درصدی قیمت زمین را شاهد هستیم.
به گفته این مسئول، این مشوق یکی از خروجی‌های مثبت شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی بوده است.
رحیمی همچنین از تزریق حدود 40 میلیارد تومان اعتبار به بنیه شهرک‌های صنعتی طی دو، سه ماه اخیر خبر داد و عنوان کرد: 20 میلیارد تومان از این رقم مربوط به سفر رئیس جمهور و 20 میلیارد تومان دیگر نیز مربوط به سفر مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی کشور بوده است.
وی از دیگر مزیت‌های شهرک‌های صنعتی استان کرمانشاه هم یاد کرد و گفت: در شهرک صنعتی زاگرس که با فاصله کم و مناسبی از شهر کرمانشاه واقع شده 13 تا 15 سال معافیت مالیاتی داریم که فرصت خوبی برای سرمایه‌گذاران است.
تغییر سوخت 793 واحد صنعتی و کشاورزی استان
رحیمی در ادامه از تسهیلات وزارت نفت برای تغییر سوخت واحدهای صنعتی نیز خبر داد و عنوان کرد: مقرر شده تا سقف 240 میلیون تومان برای واحدهایی که ازسوخت مایع استفاده می‌کنند اعتبار در نظر گرفته شود که بتوانند سوخت مصرفی خود را با گاز جایگزین کنند.
به گفته این مسئول، در استان کرمانشاه نیز 793 واحد صنعتی و کشاورزی شناسایی شده که شرایط تغییر سوخت آنها از سوخت مایع به گاز وجود دارد که 637 واحد آن در بخش کشاورزی و عمدتا مرغداری‌ها، دامداری‌ها و گلخانه‌ها هستند و 156 واحد نیز صنعتی است.
وی اظهار کرد: با این روش هم میزان هزینه‌ای که واحدها برای سوخت می‌پردازند کمتر می‌شود و هم پیمانکاران خرد برای اجرای طرح جاگیزینی سوخت مشغول به کار خواهند شد که نتیجه آن رونق تولید و اشتغال در استان است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمانشاه همچنین از ایجاد یک درمانگاه برای شهرک صنعتی فرامان استقبال کرد و افزود: این درمانگاه علاوه بر اینکه شهرک صنعتی فرامان و زاگرس را پوشش می‌دهد، می تواند به پرسنل کارخانه سیمان و حتی پالایشگاه در دست احداث آناهیتا نیز ارائه خدمات کند.
رحیمی در پایان بر لزوم خرید کالا و خدمات از داخل استان تاکید کرد و گفت: نیروهای کرمانشاه ظرفیت‌های خوبی دارند که نباید از آن غافل شد.
وی معتقد است، بعد از اینکه حمایت از تولیدات داخل استان در کرمانشاه نهادینه شد، باید به سمت مصرف کالاهای تولید داخل پیش برویم.

خواندن 954 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 05 آذر 1396 14:22