EN   AR
پنج شنبه, 15 آبان 1399 15:13

یادداشت دبیر اتاق کرمانشاه به مناسبت روز ملی صادرات

panahi 1

سالروز روز ملی صادرات را به تمامی صادرکنندگان و عواملی که در این حوزه فعالیت دارند تبریک می‌گویم.
سال گذشته صادرکنندگان ما درگیر مسائل جدیدی بودند، علاوه بر مشکلات جاری این حوزه مانند مسائل تولید، تهیه مواد اولیه، تسهیلات، کمبود نقدینگی، افزایش قیمت تمام شده کالاها، افزایش هزینه‌های حمل و نقل و... که خود هریک به تنهایی تاثیرگذار است، مسائل بازگشت ارز حاصل از صادرات نیز مزید علت شده و عملا بسیاری از صادرکنندگان دارای کسوت و سابقه تجاری را از چرخه خارج نمود.
بخشنامه‌های متعدد، گیج کننده و گاه ضد و نقیض موجب گرفتاری بسیاری از صادرکنندگان گردیده که ضروری است دستگاههای ذی ربط با بازنگری در این مقررات روند صادرات را تسهیل و موانع را مرتفع نمایند.
در شش ماهه اخیر، علیرغم کاهش صادرات در کشور، استان کرمانشاه با تلاش تمامی دستگاه‌های ذی ربط در حوزه صادرات خصوصا گمرکات استان موفق شد رشد قابل توجهی در میزان وزنی و ارزش صادرات به همراه اورد.
به طوریکه در وزن و ارزش کالاهای صادراتی به ترتیب با رشد ۱۴ و هفت درصدی همراه بودیم.
با توجه به این شاخص‌ها ضروری است مسائل و کاستی‌های مرزی و تجاری از جمله تکمیل زیرساخت‌ها، جاده دسترسی، محوطه سازی، ایجاد امکانات رفاهی، فراهم کردن تجهیزات مورد نیاز و تقویت نیروی انسانی متخصص در اولویت امور قرار گیرد.
بازرگانان ما نیز می‌بایست در حفظ این دستاورد بزرگ بکوشند و کیفیت کالاهای صادراتی خود را ارتقا دهند و خصوصا در بسته‌بندی مطلوب مواد غذایی و کشاورزی که تبدیل به یکی از نقاط ضعف کالاهای ایرانی در رقابت با محصولات دیگر کشورها شده است بکوشند.
اتاق بازرگانی کرمانشاه مانند گذشته و بنا بر وظیفه و رسالت خود به طور مداوم پیگیر حل و فصل مسائل و مشکلات بازرگانان و صادرکنندگان استان خواهد بود.
از مهمترین برنامه‌های اتاق در نیمه دوم سال پیگیری مسائل مربوط به بازگشت ارز حاصل از صادرات و تسهیل در مقررات آن و همچنین اخذ تسهیلات مناسب بانکی برای صادرکنندگان خواهد بود.