EN   AR
پنج شنبه, 09 دی 1400 14:24

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه در نشست با فعالان اقتصادی استان کرمانشاه به تشریح چند و چون مشکلات حوزه تولید و تجارت استان پرداخت

کیوان کاشفی در این نشست که امروز ( 8دی) برگزار شد، با اشاره به مهمترین مشکلات حوزه تجارت و تولید استان کرمانشاه، اظهار کرد: امروز کشور با مشکلات عدیده‌ای مواجه است که بخشی از آن ناشی از مسائل بین‌المللی و تحریم‌ها و بخشی ناشی از خودتحریمی‌های داخلی است.

وی با بیان اینکه باید چالش‌هایی که دولت با آن مواجه است را بپذیریم و تا جاییکه امکان دارد برای حل این مشکلات همراهی کنیم، خاطرنشان کرد: خوشبختانه دولت سیزدهم با بخش خصوصی همراه است و قصد تسهیل‌گری دارد و ما نیز باید در این راه در کنار دولت باشیم.

عضو هیات رئیسه اتاق ایران مسائل ارزی را یکی از مهمترین چالش‌های دولت برشمرد که بواسطه آن فشار مضاعفی برای بازگشت ارز حاصل از صادرات به تجارت و صادرکنندگان وارد شده است.

کاشفی معتقد است در شرایطی که زمانی افزایش آمار صادرات و تعدد صادرکنندگان نقطه مثبت بود و با دادن لوح و مدال از صادرکنندگان تجلیل می‌شد، اما امروز بسیاری از صادرکنندگان بواسطه مسائل ناشی از رفع تعهدات ارزی دچار گرفتاری شدند و بدهکارند.

وی از محدودیت‌هایی که پیش روی واردات کشور وجود دارد هم یاد کرد و ادامه داد: اکنون سیاست کلی به سمت محدودیت واردات است و این محدودیت از طریق وضع تعرفه‌های سنگین برای برخی کالاها صورت می‌گیرد و واردات برخی کالاهای دیگر هم کاملا ممنوع است.

جوانرود می‌تواند قطب واردات موبایل شود

رئیس اتاق کرمانشاه سپس به مهمترین چالش‌های پیش روی استان کرمانشاه اشاره داشت و افزود: اگرچه واردات در تمام کشور با محدودیت روبه رو است اما استان تجاری مانند کرمانشاه را بیشتر تحت تاثیر قرار داده است.

به گفته کاشفی، در شرایطی که زمانی رشیدترین واردکنندگان چای و برنج در کرمانشاه بودند اکنون بسیاری از آن از این عرصه فاصله گرفتند.

وی واردات در کنار صادرات را برای پایداری تجارت خارجی ضروری دانست و یادآور شد: در کرمانشاه زمینه‌های متعددی وجود دارد که می‌تواند برای واردات کالا در آنها تمرکز کرد.

رئیس اتاق کرمانشاه با بیان اینکه پیگیری‌های زیادی انجام شد تا منطقه ویژه اقتصادی اسلام آبادغرب به پایلوت واردات خودرو تبدیل شود، اضافه کرد: حتی رویه‌های واردات خودرو همین حالا نیز در گمرک فعال است.

کاشفی معتقد است، اکنون که با ممنوعیت واردات خودرو مواجهیم می‌توان از این ظرفیت برای واردات خودروهای سنگین و ماشین آلات مورد نیاز صنایع و معادن استفاده کرد.

وی با بیان اینکه ناوگان و ماشین آلات سنگینی که اکنون در اختیار داریم دیگر پاسخگوی لجستیک حمل و نقل استان نیست، خواستار تسهیل گری برای واردات ماشین آلات سنگین شد.

ظرفیت دیگری که در حوزه واردات در کرمانشاه وجود دارد و کاشفی به آن اشاره کرد واردات گوشی تلفن همراه بود.

وی با بیان اینکه در گذشته این واردات به صورت کولبری صورت می‌گرفت، اظهار کرد: واردات اکنون قانونی شده و امکان ساماندهی آن وجود دارد.

عضو هیات رئیسه اتاق ایران عمده وارداتی که اکنون صورت می‌گیرد را مربوط به شهرستان‌هایی مانند جوانرود دانست و خاطرنشان کرد: این شهرستان می‌تواند به قطب واردات موبایل کشور تبدیل شود.

کشاورزی حلقه مفقوده اقتصاد کرمانشاه

کاشفی در ادامه به چالش‌های حوزه کشاورزی هم اشاره کرد که مانند سایر بخش‌ها از جمله حوزه صنعت مورد توجه نیست و افزود: انقدر که صدای صنعت بلند است و منابع و تسهیلات در اختیار دارد چنین امکاناتی در اختیار بخش کشاورزی نیست.

وی  از کشاورزی به عنوان یک حلقه مفقوده در اقتصاد کرمانشاه یاد کرد که باید هرچه بیشتر تقویت شود.

رئیس اتاق کرمانشاه تشکل سازی را یکی از راهکارهایی دانست که می‌تواند صدای بخش کشاورزی را بلند کند و ادامه داد: تشکل‌هایی مانند شورای ملی نخود، انجمن ارگانیک، انجمن روغن حیوانی و انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان دام زنده در کرمانشاه فعال است و می‌توان از ظرفیت این تشکل‌ها بیشتر استفاده کرد.

کاشفی همچنین از پیگیری برای راه‌اندازی انجمن‌های جدیدی در حوزه کشاورزی هم خبر داد و گفت:یکی از مهمترین آنها انجمن زعفران است که می‌توان در حوزه جمع آوری، بسته بندی و صادرات فعالیت داشته باشد.

وی از اتفاقات مثبتی که سال‌های اخیر در تولید زعفران کرمانشاه رخ داده یاد کرد و ادامه داد: کرمانشاه می‌تواند به قطب صادرات تبدیل شود.

هدف اتاق بازرگانی رونق کسب و کار فعالین اقتصادی است

رئیس اتاق کرمانشاه در ادامه به تشریح عملکرد اتاق بازرگانی به عنوان یک نهاد مردمی خدمت رسان پرداخت و افزود: تمام تلاش ما رونق کسب و کار فعالین اقتصادی است.

عضو هیات رئیسه اتاق ایران معتقد است، وقتی کسب و کار فعالین اقتصادی رونق بگیرد به تبع آن تولید، اشتغال و ثروت آفرینی را در استان شاهد خواهیم بود و چرخه اقتصادی کرمانشاه به گردش در می آید.

کاشفی با بیان اینکه اتاق بازرگانی ظرفیت‌های خوبی برای رسیدگی به مشکلات فعالین اقتصادی دارد، شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی با حضور نمایندگان سه قوه را یکی از مهمترین این ظرفیت‌ها برشمرد و تاکید کرد: تمام تلاش ما این است که مشکلات فعالان اقتصادی با استفاده از ظرفیت علمی و کارشناسی مرتفع کنیم.

وی همچنین بر آموزش فعالین اقتصادی هم و تجهیز آنها به دانش روز هم تاکید کرد و افزود: حساسیت ویژه‌ای در زمینه برپایی دوره‌های آموزشی داریم.

در ادامه این نشست، فعالان اقتصادی حاضر در جلسه نیز به بیان مشکلات در حوزه های کاری خود پرداختند.

خواندن 116 دفعه