EN   AR
پنج شنبه, 30 بهمن 1399 13:25

شصت و سومین جلسه شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی استان کرمانشاه برگزار شد.

رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه ضمن ابراز خرسندی از بخشنامه اخیر عراق برای برقراری ترانزیت یکسره از برخی مرزهای کشور از جمله خسروی، گفت: این امر می‌تواند مرز زمینی مهم از ایران تا سوریه، لبنان و مدیترانه را برقرار کند.

کیوان کاشفی در جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان کرمانشاه که امروز (۳۰ بهمن) در استانداری کرمانشاه برگزار شد، با بیان اینکه هفته گذشته نامه‌ای از سوی دولت عراق برای برقراری ترانزیت یکسره از برخی مرزهای زمینی این کشور صادر شد، اظهار کرد: خوشبختانه یکی از مرزهای اعلام شده برای کشور ایران مرز خسروی کرمانشاه است.

وی برقراری ترانزیت یکسره و پیوستن عراق به کنوانسیون بین‌المللی تیر را رویداد مهم و امیدبخش دانست و عنوان کرد: حمل یکسره از مرز خسروی می‌تواند در نهایت گذرگاه‌ زمینی از ایران تا سوریه، لبنان و پس از آن تا مدیترانه را برقرار کند که مسیر ترانزیتی بسیار مهمی است.

وی تاکید کرد: در شرایط کنونی که حمل یکسره برا مرز خسروی اعلام شده باید عمده تمرکز را بر تقویت این مرز و افزایش داد و ستد بر آن قرار دهیم.

رئیس اتاق کرمانشاه تاکید کرد: بنا داریم به زودی ملاقات‌های مرزی برای مرز خسروی برقرار کنیم تا بتوان با همکاری دو طرف مسائل موجود در این مرز را حل و فصل کنیم.

وی خاطرنشان کرد: اگرچه به دلیل مشکلات داخلی عراق فعلا برای برقراری ترانزیت یکسره از مرزهای اقلیم برنامه‌ای ارائه نشده است اما از بین مرزهایی که با بخش کردی داریم پرویز خان بیشترین شایستگی را برای برقراری ترانزیت یکسره دارد.

کاشفی در ادامه به مشکلات مطرح شده از سوی صادرکنندگان استان هم اشاره کرد و افزود: یکی از مهمترین دغدغه‌ها، اصلاح پایه‌های صادراتی است.

وی با بیان اینکه نمی‌توان بعد از هر بار نوسان ارز پایه صادراتی را برای چند هزار قلم کالا اصلاح کرد، ادامه داد: برای حل این مشکل نیازمند تعیین ریالی پایه‌های صادراتی و سپس تبدیل آن به نرخ روز ارز هستیم.

عضو هیات رییسه اتاق ایران از تعیین موافقت‌نامه برای حل مشکلات بازگشت ارز صادرکنندگان هم یاد کرد و گفت: این موافقت‌نامه مورد تایید همه دستگاه‌ها قرار گرفته اما بانک مرکزی هنوز در برابر اجرای آن مقاومت دارد.

کاشفی با بیان اینکه اجرای این موافقت‌نامه می‌تواند مشکلات برگشت ارز سال‌های ۹۷ و ۹۸ صادرکنندگان را مرتفع کند، اظهار کرد: تقاضا داریم تا زمان ابلاغ این موافقت‌نامه امور مالیاتی همکاری لازم را با صادرکنندگان داشته باشد.

 

استاندار کرمانشاه تسهیل‌گری در امور کشور را راهکار خنثی‌سازی تحریم‌ها دانست و گفت: اگر پیشرفت کشور را می‌خواهیم باید به استان‌ها استقلال مالی داده شود.

هوشنگ بازوند با بیان اینکه امروز در شرایط تحریم و جنگ اقتصادی به سر می‌بریم، اظهار کرد: بنا به تاکیدات مقام معظم رهبری باید بر خنثی‌سازی تحریم‌ها تمرکز کنیم که اصلی‌ترین راهکار آن نیز تسهیل‌گری امور در داخل کشور است.

وی بخشی از مشکلات اقتصادی که با آن مواجهیم را مربوط به قوانین دست و پاگیر داخلی دانست و عنوان کرد: اگر در امور داخلی کشور تسهیل‌گری نکنیم درگیر خودتحریمی خواهیم شد.

وی اضافه کرد: برخی از این مشکلات در داخل دستگاه‌های استانی و از طریق مدیران قابل حل و فصل است اما برای رفع برخی دیگر نیازمند پیگیری‌های ملی هستیم و حتی اگر نیاز باشد به رئیس جمهور هم نامه خواهیم نوشت.

استاندار کرمانشاه از صادرکنندگان به عنوان یکی از مهمترین اقشاری یاد کرد که تحت تأثیر گرفت و گیرهای قوانین داخلی هستند و گفت: این قشر در شرایط کنونی سخت اقتصادی ایثارگرانه کار می‌کنند و ما نیز وظیفه داریم بسترهای لازم را برای کار آنها فراهم کنیم.

بازوند خاطرنشان کرد: دستگاه‌های مرتبط با بخش صادرات خصوصا گمرک باید برای تسهیل امور صادرکنندگان بسیار تلاش کنند.

وی از عملکرد برخی از دستگاه‌ها در برخورد با ارباب رجوع هم انتقاد کرد و با بیان اینکه گاهی کارمندان به سختی جواب مراجعین را می‌دهند، خاطرنشان کرد: این رویه در برخورد با هر ارباب رجوعی خصوصا صادرکنندگان به هیچ عنوان پذیرفتنی نیست.

استاندار کرمانشاه در ادامه از معضل جدی که در ساختار اداری کشور با آن مواجهیم هم یاد کرد و گفت: این معضل نبود استقلال اقتصادی برای استان‌ها است که امکان تصمیم‌گیری مستقل در بسیاری از مسائل اقتصادی را از استان‌ها می‌گیرد و افزود: اگر پیشرفت کشور را می‌خواهیم باید به استان‌ها استقلال اقتصادی داده شود.

خواندن 111 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 02 اسفند 1399 10:01